Kącik czytelniczy

Witam wszystkich odwiedzających mój czytelniczy kącik i zapraszam do wspólnego podróżowania po zaczarowanym świecie książek.

Znajdziecie tu Państwo recenzje wybranych utworów dla dzieci, które czytałam i które polecam.

Chciałabym zainteresować Państwa dwiema wybranymi przeze mnie książkami.

Są to ,,Chrupek i Miętus” - wrażliwcy autorstwa Delphine Bournay oraz ,,Pięciu nieudanych” Beatrice Alemagna - obie książki pochodzą z wydawnictwa Dwie siostry, które specjalizuje się w wyszukiwaniu oryginalnych i niesztampowych książek dla dzieci, będącymi często historiami w równej mierze także dla dorosłych.

Książka. Pt ,,Chrupek i Miętus” to zabawne historie dwóch zwierzątek - wrażliwego Chrupka i troskliwego Miętusa.

Bohaterowie są wspaniałymi przyjaciółmi mogącym zawsze na siebie liczyć, są dla siebie najważniejsi na świecie, a gdy się pokłócą, zawsze potrafią  ,,porządnie  się  pogodzić”.

Autorka w doskonale ukazuje czytelnikowi aspekty prawdziwej przyjaźni – nie znającej egoizmu, samotności; kiedy trzeba zawsze pomocnej.

Utwór utrzymany jest w formie noweli graficznej-dialogowanej, a kwestie bohaterów zapisane są czcionką stylizowaną na ręczne pismo dziecięce, co ułatwia młodszym czytelnikom samodzielne czytanie.

Książeczkę polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym, bowiem każdy odnajdzie w niej fragment dla siebie.

** Z tej serii ukazały się jeszcze ,, Chrupek i Miętus” - dzikie zwierzęta, które również polecam;-)). Książki odnaleźć można na stronie:

www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Druga z książek to ,,Pięciu nieudanych” Bearice Alemagna. Jest to lekka, poetycka opowieść o tym iż nie trzeba być idealnym aby być szczęśliwym:-). Książeczka bardzo pasująca do współczesnych czasów, w których wszyscy dążymy do doskonałości. Tymczasem autorka pokazuje czytelnikowi, że niedoskonałości mają także swoje plusy...

Gorąco polecam - książeczka choć krótka bardzo prawdziwa:-)

Następną wartą polecenia książką jest ta zawierająca zbiór uroczych opowiadań, pt. ,,7 opowieści, aby pozbyć się złości i ukoić smutki”, wydaną przez wydawnictwo ,,Olesiejuk”

Książka ta zawiera mądre, pouczające i ładnie ilustrowane opowieści dotyczące sytuacji z jakimi dzieci spotykają się w swoim życiu, np. trudne rozstanie z rodzicem w przedszkolu, co zrobić gdy zgubi się przytulankę, jak nie złościć się podczas posiłku i wiele innych ciekawych historii.  Każda z opowieści opatrzona jest stosowną poradą nawiązującą do treści.

Polecam tę książeczkę, gdyż na pewno stanie się ona bliska każdemu dziecku a i rodzice znajdą w niej cenne wskazówki co zrobić w sytuacjach kryzysowych, które my rodzice znamy bardzo dobrze;-)

W ramach rozwijania dziecięcych zainteresowań, i zgłębiania tematyki nt. dinozaurów, polecam wszystkim książkę autorstwa L.Bjarbo i E. Gothner, pt,, Ivar i zaginiony Diplodok”

Książka opowiada o chłopcu, który doskonale zna gatunki dinozaurów i wie o nich prawie wszystko. Pewnego wieczoru, kiedy Ivar nie może zasnąć słyszy jakieś dziwne odgłosy z pudełka, w którym trzyma swoje dinozaury. Kiedy je otwiera , nie może uwierzyć własnym oczom: jego dinozaury ożyły!! Chłopiec pomaga diplodokowi o imieniu Doris, która zgubiła swoją rodzinę.

Książeczka napisana przyjaznym językiem, kończąca się kilkoma informacjami, które diplodok opowiada o sobie (kiedy żył, czym się żywił, itp)

Zachęcam do lektury szczególne wszystkich fanów dinozaurów:-)

Z tej serii, ukazały się jeszcze

* ,,Ivar ratuje małego Stegozaura”

* ,,Ivar ratuje głodne Triceratopsy”

*,,Ivar zaprzyjaźnia się z Tyranozaurem”

Bardzo ciekawym utworem literackim rozbudzającym dziecięcą ciekawość i spostrzegawczość jest książka Marianny Oklejak, pt,,Cuda Niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” wyd. Egmont

Zadaniem czytelnika jest przeprowadzić dwóch braci (bohaterów książki) zmagających się z niebezpieczeństwami, labiryntami i łamigłówkami aby mogli pokonać zło i znaleźć szczęście. Bracia spotykają na swojej drodze bohaterów wywodzących się z baśni i ludowych podań, którzy na przemian ułatwiają i utrudniają chłopcom ich drogę ku temu co najważniejsze.

Książka aktywizuje dziecko, które musi wykazać się spostrzegawczością i pomysłowością. Zawarte w niej zagadki i zadania zachęcają dziecko do zabawy i śledzenia historii.

Walorem tej książki jest piękne wydanie w twardej oprawie, opatrzone wspaniałymi ilustracjami autorki. Polecam !!